streda 26. septembra 2012

Nakladaný syr


Receptov na nakladaný syr je veľa a sú si veľmi podobné, takže aj tento môj nie je ničím výnimočný...robievam ho často a stále chutí ináč, pretože vždy použijem trošku odlišné ingrediencie. Dnes som ho urobila takto...

Suroviny: 3 balenia syru camembert, olivový olej (slnečnicový), celé čierne korenie, celé nové korenie,  provensalské korenie,    grilovacie korenie na syry,  červená cibuľa, cesnak, soľ, sušené paradajky, štipľavé papričky, bobkový list

Postup: Syry som nakrájala na trojuholníčky. Do pohára na dno som dala vrstvu nakrájanej cibule, plátky cesnaku, bobkový lis a uložila som vrstvu syra, ktorý som posypala grilovacím korením na syry, provensalským korenim,  dala som dva kúsky sušených paradajok, štipľavé papričky a celé čierne a nové korenie.  Naliala som olej a postup som trikrát zopakovala. Vrstvenie som ukončila cibuľou a cesnakom a dala som aj trošku soli. Zaliala som olejom a uzatvorila. 

Pohár som nechala v kuchyni asi na 3 dni a potom odložím do chladu na ďalšie 3 dni a ak vydržíme neotvoriť ho tak aj dlhšie...😊 


utorok 25. septembra 2012

Makový koláč a briošky

Som rada, že je toľko receptov na kysnuté koláče a keď sú to ešte koláče s makom, nemusím sa dlho rozhodovať či ich upiecť, keďže mak máme doma radi všetci. Cesta je dosť veľa, tak vždy urobím aj pár briošiek.


Suroviny: 1 kg hladkej múky špeciál, štipka soli, 190 g práškového cukru, 2 žĺtky, 2 vajcia (jedno na potretie cesta a jedno do cesta), 250 g Hery alebo Helie, 300 ml mlieka, 42 g droždia, 1 vanilkový cukor, citrónová kôra.

Plnka: 200 g mletého maku, 100 g práškového alebo kryštálového cukru, 1 vanilkový cukor, škorica, 100 ml mlieka, 3 väčšie jabĺčka.

Postup: Z droždia, trošky vlažného mlieka a 1 KL kryštálového cukru urobím kvások. Múku preosejem do misky, pridám soľ, cukor, vanilkový cukor, citrónovú kôru a premiešam. Potom pridám kvások, mlieko zmiešané so žĺtkami a vajíčkom a začnem miesiť cesto postupne prilievam rozpustený vlažný tuk. 
Cesto dobre vypracujem, zakryjem a nechám aspoň hodinu kysnúť. Vykysnuté cesto rozdelím na polovicu. Jedna je na koláč prepracujem ju a nechám ešte kysnúť. Druhú časť cesta rozdelím na osem rovnakých častí, každú premiesim a bochníčky nechám tiež kysnúť.
Medzitým urobím plnku: Mlieko dám variť a horúcim zalejem mak, pridám cukor, vanilkový cukor, dobre premiešam, potom pridám škoricu a nastrúhané jabĺčka. 

Cesto na koláč rozvaľkám na veľkosť plechu, prenesiem na vymastený plech. Rozdelím ho na tretiny. Do strednej natriem plnku  kraje cesta narežem a striedavo prekladám cez plnku. Koláč nechám ešte podkysnúť, natriem rozšľahaným vajíčkom a dám piecť. Najskôr pečiem pri 200 stupňoch 10 minút, potom stiahnem teplotu na 170 stupňov a dopekám.


Z buchtičiek robím briošky. Každú rozšúľam na dĺžku asi 42 cm a stočím do tvaru slimáka. Uložím na vymastený plech, potriem vajíčkom, posypem kryštálovým cukrom a makom. Pečiem pri teplote 180 stupňov 35 minút a ešte pri 190 stupňoch asi 10 minút. 



pondelok 24. septembra 2012

Ružičky z lístkového cesta



Recept je zo stránky www.varecha.sk od Ivosenky. Robila som ho  už viackrát. Ržičky sú výborným a rýchlym občerstvením.

  




Suroviny: lístkové cesto mrazené, saláma podľa chuti, plátkový syr, kečup, korenie na pizzu alebo grilovacie korenie, vajíčko na potretie.

Postup:  Lístkové cesto nechám rozmraziť, rozvaľkám   ho na plát 40x40 cm a nakrájam na pásiky 12x4 cm. Každý kúsok pokvapkám kečupom zmiešaným s korením. Kolieska salámy prekrojím na polovicu a kladiem ich na pásik cesta tak, aby oblúčik vyčnieval cez cesto.   Dám kúsok plátkového syra,  a celé stočím do valčeka. Vždy začnem stáčať zo strany salámy, prázdny koniec cesta potriem vajíčkom aby sa lepšie cestá spojili a ružičky držali tvar. Kladiem na plech vyložený papierom na pečenie, celé potriem vajíčkom a posypem syrom. Pečiem pri teplote 200 stupňov 25 minút. 





A už chýba len pohár dobrého vínka alebo pivka...:))









































Šatôčky z tvarohového cesta

Recept na tvarohové cesto je u mňa veľmi obľúbený,  dá sa  použiť nielen na sladko ale aj slano a jeho príprava je veľmi rýchla. 

Suroviny: 250 g tvarohu, 250 g Palmarínu, 250 g hladkej múky špeciál, štipka soli.

Postup: Všetky suroviny zmiesim, rozvaľkám na tenko, nakrájam na štvorce 6x6 cm. Do stredu dám lekvár a preložím do šatôčky. Kraje dobre pritlačím aby plnka nevytekala. (Akokoľvek sa vždy snažím, lekvár si nájde cestu von a z niektorých vytečie...😃  

Skúsila som naplniť aj nutellou a aby som vedela ktoré sú čokoládové, preložila som cesto do pirôžka. Boli vynikajúce.
Pečiem pri teplote 180 stupňov 25-30 minút. Teplé obalím v práškovom a vanilkovom cukre.

Ak robím na slano, z vyvaľkaného cesta vykrojím malé tvary, potriem vajíčkom a posypem rascou, sezamom, makom.


pondelok 17. septembra 2012

Vianočné gule

Keď sa ma zima opýta, čo okrem zavárania som v lete robila, budem môcť povedať, že som myslela na Vianoce...😍









Nepečená jablková torta

Kto má rád jabĺčka a chce niečo z nich ozaj rýchle nech vyskúša túto tortu.



Suroviny: 1 kg očistených jabĺk, voda, 2 Zlaté klasy alebo vanilkové pudingy, vanilkový cukor, kryštálový cukor podľa chuti, piškóty okrúhle, kokos, (ovocie, hrozienka, orechy)

Postup: Očistené jablká nakrájam na menšie kúsky, dám do kastróla a podlejem trochou vody. 
Dusím do mäkka, pridám vanilkový cukor a kryštálový cukor podľa chuti, záleží od použitých jabĺčok. 
Jabĺčka miešam  pokiaľ sa nerozvaria. 

V 5 dl vody rozmiešam zlaté klasy a prilejem k jabĺčkovej mase, varím na hustú kašu. 

Tortovú formu si vyložím potravinovou fóliou, vypláchnem ju studenou vodou a vysypem kokosom. 

Na dno uložím okrúhle piškóty, (teraz som dala  dve vrstvy piškót a jeden rad som dala aj po obvode formy). 

Na piškóty dávam jablkovú masu, podľa chuti sa môžu do nej primiešať aj hrozienka, nasekané orechy alebo drobné ovocie.Mala som  posledné černice, tak som ich primiešala. 

Vrch posypem kokosom a dám do chladničky aspoň na 3-4 hodiny stuhnúť. 
Pred servírovaním prelejem čokoládou a podávam so šľahačkou.   


pondelok 10. septembra 2012

Paradajková pasta

Po nakladaných sušených paradajkách som tohto roku vyskúšala aj tento recept, ktorý som objavila na internete. Bol urobený raz dva a už aj viem, kde paradajkovú pastu budem používať ak sa mi nepokazí. Prekvapilo ma totiž to, že sa nesterilizuje a z toho mám trochu obavu. Pasta sa dá použiť ako podklad na obložené chlebíčky, na natretie cesta pri pečení pizze ale aj na dochutenie mäsa a možno aj cestovín. Vyskúšam.

Suroviny: 1 kg paradajok, 300 g cesnaku, 40 g soli 

Postup: Paradajky som rozmixovala, pretlačila som do nich cesnak a pridala som soľ. To uvedené množstvo v recepte sa mi zdalo veľmi veľa, tak som dala iba polovicu. Všetko som miešala aby sa soľ rozpustila a dala do malých pohárikov. Nezľaknúť sa, je to dosť riedke. Poháriky som zatvorila a odložila na chladné a tmavé miesto - do komory.  NESTERILIZOVAŤ. 

Teraz budem čakať čo sa bude robiť. Po trojdňovej kontrole pohárikov som zistila, že sa oddelila tekutina od paradajkovej šťavy, ale to azda nie je problém....?


Ten pohár vpravo, to sú usušené paradajkové šupky, ktoré som získala pri ďalšom recepte z paradajok. Čítala som, že je dobre použiť ich pri varení mäsového vývaru, získa vraj peknú farbu...uvidím či je to tak...neskúšala som ešte:)

4. 9. 2013
Po roku môžem povedať, že pasta je stále jedlá...počas roka som nespotrebovala všetky poháriky, tak novú tohto roku nebudem robiť a verím, že ešte dlho vydrží.

Jablkový mrežovník

Recept som našla v knižke "Recepty zo života." Koláčik vyzeral veľmi pekne a preto som ho vyskúšala. S cestom sa pracovalo dobre a určite by sa mohlo použiť aj pri upečení koláča s tvarohovou, makovou alebo orechovou plnkou. Ja som urobila jablkový ako bol v knižke. Koláč bol  vlažný a chuťovo  dobrý.  
Vyskúšajte.

Suroviny: 600 g polohrubej múky, 300 g Palmarínu, 200 g práškového cukru, 2 vajcia, 1 prášok do pečiva, 1 KL octu a 1 PL mlieka (ocot a mlieko som doplnila) 

Plnka: 2 kg už očistených, nastrúhaných jabĺčok, vanilkový cukor, mletá škorica, 150 g kryštálového cukru - ak treba aj viac, podľa kyslosti jabĺk.
Všetko spolu zmiešať.
Ak jabĺčka pustia veľa šťavy, treba ich vyžmýkať. 

Postup: Do preosiatej múky pridám cukor, prášok do pečiva, vajíčka, ocot, mlieko  a nakrájaný  tuk.  Rýchlo spracujem cesto a odložím zabalené vo fólii do chladničky aspoň na 30 minút. 
Potom cesto rozdelím na tri časti, (jedna môže byť trochu menšia, to je na mriežku).
Prvú časť cesta rozvaľkám na pomúčenej doske na veľkosť plechu.  Za pomoci valčeka cesto  prenesie na plech (používam hlbší plech 36x42cm). Plech vytriem tukom a vysypem múkou.
Na plechu potriem cesto polovicou jablkovej plnky. Na plnku položím pomocou valčeka druhé rozvaľkané cesto a natriem zvyškom plnky. 
Z menšej časti cesta urobím mriežku a uložím ju na plnku. 
Plech vložím do rúry vyhriatej na 180 stupňov a pečiem približne 45 minút, potom teplotu znížim na 170 stupňov a dopekám ešte 30 minút alebo podľa potreby.




Šľahačková bábovka

Túto bábovku robím asi najčastejšie.  Nielenže dobre chutí ale aj jej príprava je rýchla. 


Suroviny: 3 vajíčka, 250 g kryštálového cukru, 1 vanilkový cukor, 250 ml šľahačkovej smotany, 320 g polohrubej múky, 1 prášok do pečiva, kakao.

Postup: Vajíčka šľahám s kryštálovým cukrom a vanilkovým cukrom do peny - asi 10 minút na najvyššom stupni. Otáčky znížim a primiešam šľahačkovú smotanu, postupne múku zmiešanú s práškom do pečiva. Cesto dobre vymiešam aby sa všetky suroviny spojili a odoberiem 2/3. Bledé cesto vylejem do bábovkovej formy ktorú vytriem tukom a vysypem múkou. Do zvyšnej 1/3 cesta pridám 2-3 KL kakaa a premiešam. (Kakao je dobre rozmiešať v troche mlieka). Tmavé cesto nalejem na bledé a špajdlou cestá zľahka premiešam.  Formu vložím do vyhriatej rúry a pečiem pri 180 stupňoch asi 40 minút.  








štvrtok 6. septembra 2012

VĎAKA ZA OCENENIE





Keď som si začala pred pár mesiacmi  vytvárať  blog myslela som si, že budem jeho jedinou návštevníčkou. Vlastne nie... vedela som, a verila tomu, že budeme dve... tou druhou že bude moja super kamoška Ivka. (Ywett)

Aké však bolo moje prekvapenie, keď som uvidela,  že blog objavili a  sledujú aj iní. Veľmi som sa potešila  a som rada  každému,  čo i len krátkemu nahliadnutiu kohokoľvek,  veľmi si to vážim.  Vôbec som však netušila,  že môžem za blog dostať aj  nejaké ocenenie...A stalo sa...  prekvapilo ma to a ešte viac  potešilo...:)))

Ocenenie mi udelili:

Sonia - jej krásne  recepty, doplnené zaujímavými fotkami...nádherné zábery z jej ciest mi vyrážajú dych a vďaka nim môžem spoznať krásne miesta, kde sa určite nikdy nedostanem. unavenavarecka.blogspot.sk

Ywett - "kráľovná rolád" a nielen rolád...výborné recepty, vždy bezchybne spracované a  nádherne nafotené...  * ywettrecepty.blogspot.sk

                                                                      Ďakujem!

Teraz by som ja mala udeliť toto ocenenie piatim blogom a to je pre mňa zatiaľ problém...
Tie čo dali ocenenie mne už boli ocenené a ostatné  ktorých  blogy sledujem už tiež ocenenie dostali. Poruším veľmi pravidlá ak toto ocenenie udelím neskôr?  


 
Pravidlá vravia, že:

- na svojom blogu nechám odkaz na osobu, ktorá mi ocenenie udelila
- vyberiem 5 blogov, ktoré nemajú viac ako 200 sledujúcich a chcem oceniť
- nominovaným blogerom zanechám správu o ocenení na ich blogu, aby vedeli, že som ich  o   ocenila
- toto ocenenie vyvesím na svojom blogu








utorok 4. septembra 2012

Zaujímavosti o bylinkách a praktické tipy a recepty z byliniek

Bylinka je vo všeobecnosti rastlina, na ktorej oceňujeme jej chuť, vôňu či liečivé vlastnosti. Tisícky rokov sa používajú bylinky na ochucovanie, liečenie, konzervovanie jedál, hubenie škodcov. Spájajú sa však aj s najúžasnejšími mýtmi, legendami i folklórom. 
Dajte vo svojom každodennom živote priestor kráse a užitočnosti byliniek. Prinesú úžitok nielen v kuchyni, ale aj ako liečivá, prísady do kozmetických prípravkov a ako dekorácie do bytu.

Rozhodla som sa predstaviť aspoň tie najčastejšie používané bylinky, vyzdvihnúť ich vlastnosti, použitie a  pridávam aj  pár receptov z nich. 

Anízovec pravý (badián)
Je základnou ingredienciou v ázijskej kuchyni. Badián môžeme použiť celý, drvený alebo mletý. Pridávame ho k bravčovému, kuraciemu alebo kačaciemu mäsu. Celé hviezdičky badiánu vložíme dovnútra kurčaťa alebo kačice pred pečením.

Rasca lúčna
Uvoľňuje kŕče tráviacej sústavy, spoľahlivý liek pri plynatosti, črevnej kolike a nadúvaní, prináša úľavu pri hnačkách. V kuchyni s ňou ochucujeme klobásy, kapustné jedlá, syry, polievky, guláše, jedlá z bravčoviny, huby.

Bazalka pravá
Hovorí sa o nej že je "kráľovná byliniek". Ak použijeme na krájanie bazalky nôž, listy stmavnú a môžeme ich pomliaždiť. Preto ju do šalátov a cestovín, kde záleží na vzhľade jedla, radšej potrháme prstami. Mladé listy chutia najlepšie, staršie majú ostrejšiu chuť. Ak bazalku varíme v jedle, stráca
arómu a tmavne. Preto ju pridávame do jedla počas varenia pre chuť a pre vôňu a ozdobu jedla zamiešame lístky pred podávaním.

Pažítka
Ľahodnú chuť pažítky zničíme vysokou teplotou, preto ju pridávame do jedla až pred dovarením, alebo ňou posypeme na tanieri už hotové jedlo. Lepšie je, ak ju striháme ako posekáme nožom. Jemne nastrihanú pažítku môžeme zamraziť vo forme na ľadové kocky, aby ostala čerstvá.

Petržlen
"Poctivý a pracovitý vidiečan pripraví z dobrého chleba, soli a trošky petržlenu s opraženou cibuľou chutné jedlo."
Petržlenová vňať sa používa v mnohých bylinkových a koreninových zmesiach na celom svete. Keď zjeme denne aspoň 30 g čerstvej petržlenovej vňate, získame dostatočné množstvá vitamínu C, železa a vápnika. 

Čili papričky
Omáčka z nich ku grilovanej a pečenej rybe a zelenine. Jedlo ňou potrieme alebo podávame samostatne. 
2 čerstvé červené čily papričky
1 PL morskej soli
250 ml limetkovej šťavy
Ak nechceme,  aby bola omáčka príliš štipľavá, odstránima semienka a žilky. Papričky najemno nakrájame a dáme do pohára. V limetkovej šťave rozpustíme soľ a zalejeme papričky. Zatvoríme a uložíme na chladné miesto aspoň na 4 dni. Použiť ju môžeme aj 4 týždne.

Ďumbier - zázvor
Ak si kupujeme ďumbier tak vyberáme guľaté a pevné podzemky, pevne ich zabalíme do fólie a skladujeme v priehradke na ovocie a zeleninu v chladničke aj niekoľko týždňov. Na dlhodobejšie skladovanie môžeme ďumbier sterilizovať, konzervovať v alkohole alebo kandizovať. Kandizovaný alebo v sirupe skladujeme vo vzduchotesných pohároch na chladnom a suchom mieste. Vydrží až rok. 
Zázvor je bezpečný a účinný liek na žalúdočné nevoľnosti, poruchy trávenia, koliky a plynatosť. Pomáha chrániť srdce, cievy, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a znižuje hladinu cholesterolu. 
Veľmi dobrý je pri prechladnutí a bolesti hrdla. Do pohára nakrájať zázvor na plátočky, zaliať horúcou vodou, pridať vrecúško čaju a nechať luhovať. Teplý nápoj vypiť. 

Chren dedinský a wasabi
Patria do tej istej botanickej čeľade kapustovitých rastlín. Využívajú sa korene alebo podzemky. Majú liečivé účinky. Uvoľňujú dýchacie cesty. 
Chren strúhame v dobre vetranej miestnosti, aby sme sa zbavili silných výparov. K 250 ml chrenovej drene pridáme 125 ml bieleho vínneho octu a 1/4 lyžičky soli. Skladujeme prikryté v chladničke. 

Levanduľa
Podľa Biblie levanduľu priniesli Adam a Eva z rajskej záhrady, preto sú jej dejiny staré takmer ako samo ľudstvo. Starovekí Egypťania si do levanduľovej vody namáčali rúcha a Rimania ňou prevoniavali verejné kúpele - odtiaľ pochádza jej latinské meno lavare čo znamená "umývať".Podľa ľudových legiend ňou Panna Mária údajne navoňala Ježiškovu zainovačku a Mária Magdaléna ňou pomazala Ježišove nohy. V stredoveku ju mali v obľube mnísi, ktorí ju používali na liečenie všetkého možného od pôrodných bolestí až po posadnutosť diablom.
  • sušené listy a kvety používame na zhotovenie vrecúšok na odpudenie molí
  • ak necháme vyluhovať čerstvé alebo sušené kvety aj listy získame lacný a veľmi účinný sprej s dezinfekčnými účinkami použiteľný na rôzne povrchy v domácnosti
  • navlhčíme vatový tampón a pridáme pár kvapiek levanduľového éterického oleja, vhodíme do odpadkového koša alebo do vrecúška vo vysávači, eliminujeme zápach
  • kandizované kvety sa dajú využiť ako ozdoby torty a cukroviniek
Ako na to:

Kandizované kvety (nielen levanduľové)
1 bielok izbovej teploty zmiešame s pár kvapkami vody a vidličkou zľahka šľaháme, kým nezačne peniť. Do plytkej misky nasypeme 230 g kryštálového jemného cukru. V jednej ruke držíme lupienok alebo kvietok a v druhej ruke štetec. Ponoríme ho do bielka a zľahka kvietok alebo lupienok natrieme. Treba aby bol natretý celý a primeraným množstvom. Posypeme cukrom. Položíme na mriežku vyloženú papierom na pečenie a necháme zaschnúť. Kvety a lupienky musia byť pred použitím suché - za 12 až 36 hodín. Kvietky skladujeme vo vzduchotesne uzatvorenej nádobe.

Rozmarín
Rozmarín sa spája s Pannou Máriou. Traduje sa, že keď svätá rodina utekala pred Herodesovými vojakmi, Mária rozprestrela svoj modrý plášťna rozmarínový ker s bielymi kvetmi, aby vyschol. Keď však plášť zodvihla, biele kvety sa na jej počesť zmenili na modré. V Británii sa spája aj so starodávnou magickou tradíciou. Viazaničky vešali v domoch, aby odháňali zlodejov a čarodejnice. 
  • za hrsť listov a malých stoniek povaríme asi 30 minút vo vode, precedíme a používame ako dezinfekčný prostriedok
  • kefy a hrebene na vlasy vydezinfikujeme a zbavíme pachu tak, že ich namočíme do roztoku z 250 ml horúcej vody, 1 lyžice jedlej sódy a 5 kvapiek rozmarínového éterického oleja
  • sušený používame vo vrecúškach na odpudzenie molí a do potpourii


Pár bylinkových receptov

Provensalské korenie
4 lyžice sušených rozmarínových listov
3 lyžice sušených listov majoránu
2 lyžice sušených listov dúšky tymiánovej
3 lyžice sušených listov saturejky
2 lyžice sušených listov levandule
2 lyžička sušených listov šalvie
Bylinky zmiešame a nasypeme do vzduchotesnej nádoby. Skladujeme na chladnom a tmavom mieste maximálne 4 mesiace.

Bylinkové maslá
Maslo s nivou a bylinkami
Zmiešame 250 g zmäknutého masla a 125 g postrúhaného syra niva. Pridáme po 1 lyžici posekanej čerstvej pažítky, mäty a kôpru. Vmiešame lyžicu bileho vína.
Chrenovo-horčicové maslo
Zmiešame 250 g zmäknutého masla, 2 lyžice strúhaného chrenu, 1 lyžicu dijonskej horčice a 2 lyžice najemno nasekanej čerstvej petržlenovej vňaťky.

Všetky bylinkové maslá pripravujeme rovnakým spôsobom. Môžeme pridať iné čerstvé alebo sušené bylinky podľa fantázii a chuti, mleté druhy korenia, sušené paradajky, posekané orechy, horčicu, víno, citrónovú šťavu a mnohé ďalšie ingrediencie. Vytvarované do valčekov a pevne zabalené vo fólii vydržia mesiac v mrazničke a 5 dní v chladničke. Krájame ich na kolieska. 

Harissa
8 sušených čili papričiek (môžu sa použiť aj čerstvé, v tom prípade vynecháme namáčanie)
2 ošúpané strúčiky cesnaku
1/2 lyžičky soli
2 lyžice olivového oleja
1 lyžička mletej rasce
1 lyžička mletého koriandra
1/2 lyžičky mletej rímskej rasce
Sušené čili papričky namočíme na 30 minút do veľmi horúcej vody. Scedíme, odstránime stopky a semienka. Do kuchynského robota dáme čili, cesnak, soľ a olej a zmixujeme na kašu. Pridáme zvyšné koreniny a rozmixujeme. Naplníme do nádoby a zalejeme tenkou vrstvou oleja, dobre uzatvoríme. V chladničke vydrží mesiac. Pred použitím zriedime olejom a citrónovou šťavou alebo horúcim vývarom. Používame na ochutenie vaječných jedál a kuskusu. Je to veľmi pálivá omáčka.

Jogurtová omáčka 
4 lyžice zmesi posekaných čerstvých byliniek, ako sú pažítka, koriander, kôpor, medovka alebo petržlenová vňať
1 pretlačený strúčik cesnaku
2 lyžice citrónovej šťavy
1 šálka (250 g) jogurtu
soľ, mleté korenie, štipka mletej papriky
Všetky ingrediencie zmiešame. Bylinky môžeme aj zmeniť ale vždy použijeme aspoň tri druhy. Podávame k šalátom, karí alebo ako dip.

Pesto
2 veľké ošúpané strúčiky cesnaku
30 g píniových jadierok
30 g čerstvo postrúhaného parmezánu
4 vrchovaté lyžice čerstvých bazlkových listov (stonky hrubšie odstránime)
3 lyžice olivového oleja
Všetko dôkladne zmixujeme a zároveň rovnomerným prúdom pridávame olej. Zmes by mala byť jemne zrnitá. Naplníme do pohárov a na vrch zalejeme tenkou vrstvou oleja. Dobre uzavrieme a vložíme do chladničky. Spotrebujeme do 2 týždňov. 
Toto bazalkové pesto je veľmi dobré na teplom chlebe.

Chlieb
320 g polohrubej múky
3 lyžičky kypriaceho prášku
1 veľké vajce
375 ml cmaru
5 lyžíc bazalkového pesta
4 lyžice pesta zo sušených paradajok
40 g sušených paradajok naložených v oleji a nasekaných
30 g postrúhaného parmezánu
Preosejeme múku s kypriacim práškom do misky. Pridáme vajíčko, cmar a bazalkové pesto. Vymiešame. Formu na pečenie chleba veľkosť 10,5 x 21 cm vystelieme papierom na pečenie. Cesto dávame po lyžiciach do formy. Do vrchnej časti bochníka vmiešame rajčiakové pesto a posypeme sušenými rajčiami a parmezánom.
Vložímie do rúry vyhriatej na 200 stupňov a pečieme 40 - 45 minút. Vyberiem a vyklopíme na mriežku. Podávame teplý natretý bazalkovým pestom.

Bylinkové knedličky do polievky
190 g múky
60 g stuhnutého masla nakrájaného na kocky
2 lyžice strúhaného parmezánu
1 lyžica najemno posekanej čerstvej pažítky
1 lyžica najemno posekanej petržlenovej vňate
125 ml mlieka
Maslo a múku prstami rozmrvíme na masu pripomínajúcu strúhanku. Varecho vmiešame parmezán a bylinky. Pridáme mlieko aby vzniklo cesto. Rukami tvarujeme malé gulaté knedličky. Hádžeme do polievky a varíme prikryté 15 minút na miernom ohni. 

Persiláda - zmes posekanej čerstvej petržlenovej vňate a cesnaku. Dodá jedlu výraznú chuť, ak ju do pokrmov pridávame tesne pred dovarením. Namiesto petržlenovej vňate sa dá použiť estragón alebo tymian. Na 2 strúčky cesnaku použijeme 1/2 šálky petržlenovej vňate. 

Omáčka chimichurri - argentínska omáčka, používa sa s grilovným mäsom. Zmiešame 6 strúčikov najemno nasekaného cesnaku, 2 lyžice čerstvého oregana a za hrsť petržlenovej vňate. Pridáme 1 lyžicu pokrájanej červenej cibule, kúsok sušenej čili papričky, 1 lyžičku mletého čierneho korenia, 150 ml olivového oleja a 6 lyžíc červeného vína. Podľa chuti osolíme. Nádobu uzavrieme, obsah pretrepeme  a necháme aspoň 4 hodiny stáť.



Petržlenovú vňaťku, ktorú chcete použiť na zdobenie chlebíčkov a šalátov, treba vložiť do pohára s vodou a vložiť na 2 hodiny do chladničky. (Aj iné bylinky, ktoré potrebujete  aby ostali na tanieri dlho svieže).


Rascové sušienky


400 g lístkového cesta vyvaľkáme na hrúbku asi 5 mm. Jeden vaječný žĺtok šľaháme s 2 lyžicami vody kým sa nespoja, zmesou zľahka potrieme cesto. Potom cesto nakrájame na štvorce 5x5 cm. Zmiešame po 2 lyžiciach makových, rascových a slnečnicových semienok a posekanných mandlí. Zmesou posypeme štvorce a pečieme pri 200 stupňoch C 10 - 15 minút do zhnednutia. Vyjde 36 kusov.

Všetky uvedené poznatky ako aj recepty  som čerpala z inšpiratívnej a bohato ilustrovanej mojej najobľúbenejšej  knihy, "Veľká kniha byliniek." Táto kniha je pre mňa studnicou vedomostí o bylinkách. Vďaka nej som sa mohla aj s vami podeliť o tieto užitočné informácie a recepty. Určite sa k nej čoskoro vrátim a prinesiem ďalšie dobré rady.