štvrtok, 28. marca 2013

Špenát

Zelený štvrtok...u nás musí byť  v ten deň na obed niečo zelené. Dnes to bol špenát.

Tieto zelené lístky boli po desaťročia považované za najvýživnejšiu zeleninu obsahujúcu železo.Sklamanie nastalo vtedy, keď sa zistilo, že obsah železa, kvôli ktorému sa považoval za elixír sily je iný, oveľa menší...
Špenát však obsahuje mnoho iných dôležitých minerálov a vitamínov ako aj kalcium,magnézium, zinok a selén. Bohato je zastúpený vitamín E, ktorý pomáha organizmus chrániť pred karcinogénnymi ochoreniami, chráni cievy, pečeň a dokonca bojuje i proti únave a stresu. Proteíny v špenáte zabraňujú vstrebávaniu cholesterolu a žlčových kyselín. Jeho pravidelná spotreba pomáha pri znižovaní cholesterolu v krvi. Konzumovaním špenátu ako bonus získame aj krajšie nechty, silnejšie vlasy a zdravú pleť. Využitie tejto rastlinky je široké. 
Dusený je vhodný ako príloha k mäsu, rybám, cestovinám. Dáva sa aj do šalátov a pripravujú sa z neho koláče z lístkového cesta.

Príprava: Ja som použila špenát, ktorý som v lete vypestovala   a zamrazila.
Na oleji som spenila nadrobno nakrájanú cibuľku, zaprášila som 1 PL hladkej múky a pridala som nerozmrazený špenát. Podliala som troškou vody a za občastného miešania som špenát dusila - rozmrazila. Potom som pridala nasekaný cesnak, dávam 5 strúčikov, ale to je už na každom ako kto má rád. Pridala som soľ, podliala  vodou a dusila som kým sa listy nerozpadávali. Špenát som dochutila kari korením, majoránkou a nakoniec som zahustila sladkou smotanou  na varenie, do ktorej som pridala 1 PL hladkej múky. 

Ako prílohu k špenátu som uvarila zemiaky a zmiešala som ich s maslom. 


(V lete, keď používam čerstvý špenát - listy, najskôr ich chvíľu povarím v odokrytom hrnci a potom ho dusím. Podlievam vodou, v ktorej sa varil.)1 komentár:

  1. My jsme měli zase špenátovou polévku a děti si pořád přidávaly. Hustotou připomínal normální špenát s bramborem a vejcem, který se mi, mimochodem, v poslední době moc nedaří uvařit.

    A ta tvoje vajíčková kytička je moc hezká :-)

    OdpovedaťOdstrániť