piatok 19. apríla 2019

Veľkonočné maslové cukrovinky

Máme tu Veľkú noc. Gazdinky vyberajú recepty čo napiecť pre kupačov 😊 Na poslednú chvíľu príde vhod aj takýto jednoduchý recept.
Linecké cesto s vôňou a chuťou masla. Na plnenie som použila okrem tradičného  domáceho malinového lekváru aj citrónový krém.Suroviny: 450 g hladkej múky špeciál, 300 g masla, 150 g práškového cukru, 1 KL prášku do pečiva, 1 vajce, 1 žĺtok, 1 KL citrónovej šťavy, šťipka soli.

Postup: Do misky som preosiala múku, práškový cukor a prášok do pečiva. Maslo som nakrájala na menšie kúsky a pridala k múke spolu so soľou, rozšľahanými vajíčkami a citrónovou šťavou. 
Zo surovín som vypracovala hladké cesto, zabalila do fólie a odložila do chladničky odpočívať. 

Čas na odpočinok cesta je ľubovoľný, čím dlhšie tým lepšie. Linecké cestá môžu odpočívať aj niekoľko hodín, dokonca niekde uvádzajú aj dní. Pred použitím ho treba vybrať a nechať pri izbovej teplote trochu zmäknúť aby sa dalo rozvaľkať.

Cesto som potom rozvaľkala na hrúbku asi 3 mm a vykrajovala som tvary. U mňa to boli vajíčka a kuriatka. Kládla som na plech vystlaný papierom na pečenie.
Piekla som pri teplote 175 stupňov. 

Citrónový krém: 4 žĺtky, 240 g práškového cukru, šťava z 2 citrónov, 80 g masla.

Postup: Žĺtky s cukrom som prešľahala a potom som vložila misku nad hrniec v ktorom sa varila voda. Hrniec musí byť nad parou nie ponorený  vo vode. 
Primiešala som šťavu z citrónov a šľahala som metličkou kým krém nezhustol. Trvalo to asi 10 minút. 
Misku s krémom som odložila z parného kúpela a zamiešala som  maslo.

V recepte na tento krém bolo uvedené, že sa môže dať po vychladnutí do zatváracieho pohára a v chladničke vydrží odložený aj niekoľko týždňov. 
Mám ho aj ja stále v chladničke, síce iba druhý deň, lebo mi dosť z neho zostalo keďže som natierala aj lekvárom. Dokedy vydrží neviem 😐

Žĺtková poleva: 2 žĺtky, 80 g práškového cukru, citrónová šťava. 
Všetko som  spolu vareškou dobre vymiešala.

Upečené vykrojené vajíčka som spájala lekvárom a posypala práškovým cukrom. Vykrojené kuriatka sú plnené citrónovým krémom a máčané v žĺtkovej poleve.

Ak vyskúšate nech sa Vým vydaria a hlavne chutia.


Ja už len pridávam vinš 😊  

Gúľa sa k Vám tichúčko, veľkonočné vajíčko. 
Prichádza len na čas krátky, zaželať Vám krásne sviatky.

Veselo a v zdraví ich prežite priatelia...


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára