štvrtok 29. mája 2014

Batôžky s tvarohom a jahodami

Sú to "obyčajné" buchty plnené tvarohom len som ich vylepšila kúskami jahôd... Výborné boli aj tie do ktorých mi už tvaroh nevyšiel a tak som ich musela naplniť len jahodami. 


Suroviny:  500 g polohrubej múky, 250 g hladkej múky, 3/4 kocky droždia, 3 dl vlažného mlieka, 100 g práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 2 vajcia, 120 g rozpusteného masla (Hera), štipka soli, 100 g jemnejšieho tvarohu, vajíčko na potieranie.

Plnka:  500 g tvarohu, 1 vanilkový cukor, 1 žĺtok, 120 g práškového cukru (podľa chuti aj viac alebo menej, ak treba zahustiť tvaroh Solamylom), jahody nakrájané na menšie kúsky zasypané cukrom.

Postup:  Z trošky vlažného mlieka, droždia a 1 KL kryštálového cukru som urobila kvások. Múku som preosiala  do misky spolu s cukrom, pridala som soľ a tvaroh, premiešala som všetko. Do mlieka som zamiešala vajíčka, tuk som nechala rozpustiť - nie úplne aby nebol horúci. Do misky s múkou som pridala kvások a postupne som prilievala mlieko a nakoniec tuk.
Vypracovala som vláčne cesto a nechala som ho vykysnúť. Počas kysnutia som ešte raz premiesila a znovu som nechala kysnúť. 
Vykysnuté cesto som rozvaľkala na pomúčenej doske, nakrájala som na štvorce asi 9x9 cm. Do stredu každého som dala tvarohovú plnku a trošku jahôd. Protiľahlé rohy štvorca som spojila aby sa vytvoril batôžtek, kládla som na plech vyložený papierom na pečenie a nechala som chvíľu podkysnúť. 
Potom so batôžky potrela rozšľahaným vajíčkom a piekla som v predhriatej rúre pri teplote 190 stupňov 15 minút, potom som teplotu znížila na 180 stupňov a dopekala som asi 15 minút. Vychladnuté batôžky som pocukrovala.

Dobrú chuť!


1 komentár:

  1. Vypadají lákavě... ještě že je tak pozdě, hned bych šla péct:-))) .... ale vlastně ne, vždyť jahody jsou teprv zelené ... ale já si počkam :-))

    OdpovedaťOdstrániť