pondelok 15. februára 2016

Punčová torta

Neviem si predstaviť rodinnú oslavu bez torty a aj keď sú už deti dávno dospelé vždy keď môžem rada im tortu upečiem. Túto som upiekla   pre syna k narodeninám. Bolo to prekvapenie, pretože doteraz som mu piekla jeho najobľúbenejšie  čokoládové a kakaové torty. Našťastie nebol sklamaný  aj punčové má rád.  
Nezdrživavam  sa zdobením, robím jednoduché torty pretože   nám také chutia :)
Suroviny: 

Korpus I.: 6 vajíčok, 120 g práškového cukru, 2 PL horúcej vody, 140 g polohrubej múky, 1/2 KL prášku do pečiva, 2 PL oleja.

Korpus II.: 3 vajíčka, 60 g práškového cukru, 1 PL horúcej vody, 70 g polohrubej múky, 1/4 KL prášku do pečiva, 1 PL oleja.

Punč: 150 ml malinového sirupu, 3 PL rumu, 150 ml pomarančovej šťavy (potrebovala som odšťaviť 1 a 1/2 pomaranča), šťava z 1/2 citróna, 2 PL práškového cukru, marhuľový lekvár.

Postup: (V recepte, podľa ktorého som tortu piekla, bol upečený korpus zo 6 vajíčok a ten bol prekrojený na tri časti. Korpus sa mi nezdal taký vysoký aby som ho prekrojila  až na tri časti, tak som upiekla ešte jeden tenký  z polovičnej dávky. Tak to uvádzam aj v recepte).

Našľahala som 6 žĺtkov, prisypala som cukor, priliala som  horúcu vodu a šľahala som kým nebola hustá bledá pena. Vareškou som primiešala múku s práškom do pečiva, sneh z bielkov a nakoniec olej. Cesto som vyliala do tortovej formy s priemerom 26 cm, vyložila som dno papierom na pečenie, ktorý som  potrela  jemne olejom. Piekla som pri 175 stupňoch 30 minút.
Tak isto som pripravila aj druhý korpus z 3 vajíčok.
Po vychladnutí som väčší korpus prekrojila na polovicu - dva pláty. Tenký korpus som nechala tak.
(Chcela som si uľahčiť robotu, tak som nepokrájala plát na kocky a nenamáčala striedavo do punčov ako to bolo v recepte, ale nechala som ho celý a len som ho polievala :)). 

Punč: Sirup som zmiešala s rumom, pomarančovú a citrónovú šťavu som zmiešala s cukrom.
Mala som vlastne dva punče na polievanie.

Dokončenie: Jednu časť prekrojeného korpusu som položila na podnos, pokvapkala som ho rumom, potrela marhuľovým lekvárom, priložila som tenký korpus upečený z troch vajíčok, striedavo som ho polievala jedným a druhým punčom -  všetko sa  nakoniec zlialo. Vôbec to nevadilo, chute sa aspoň prepojili. 
(Treba minúť všetko, skoro by som povedala, že mohlo byť punču aj viac:)

Druhú časť prekrojeného plátu som potrela lekvárom a natretou  stranou som priložila k punčovému plátu. Tortu som zaťažila a dala do druhého dňa do chladu. Potom som vrch poliala punčovou polevou v prášku, pripravenou podľa návodu.
(Chcela som potrieť celú tortu lekvárom, ale na obale z   punčovej polevy som sa dočítala, že sa nemá dávať na lekvár lebo nestuhne, tak som lekvárom  potrela len bok torty.)  6 komentárov:

 1. Evka, toto je asi jedna vec, ktorú nemáme spoločnú :-)
  Ja nerada a aj málo pečiem, takže aj naše deti nie sú naučené na takéto torty, lebo ich nikdy nemali. Ja im robievam vždy iba nepečenú z kyslých smotán, dávala som na blog niekedy na Vianoce. Dokonca sa naučili takú robiť aj oni a keď robia, pošlú mi foto.
  Pááá

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Danka, tá torta z kyslých smotán je tiež vynikajúca, videla som ju u teba na blogu... ja ju robievam väčšinou v lete keď je čerstvé ovocie, hlavne jahody :). Ahoj

   Odstrániť
 2. Evelina moja ,do cesta nejdu bielka ?ci zasa pre oci nevidim ?chcem ju dnes upiect aby sme mali maskrtku aj na vikend...pa

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Majka veru si videla dobre...zabudla som napísať že treba pridať sneh, už som opravila...ďakujem za upozornenie a ak budeš skúšať tak nech sa ti vydarí a hlavne nech chutí...so šťavou fakt nešetri, môžeš si urobiť aj inú príchuť nie len pomarančovú...ahoj

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Kvetinecka moja:-)
  Tak toto je famózne cesto na tortu.
  Torta nemala chybu .Škoda,že ti nemôžem poslať fotku ;-)bola by si pyšná aj ty so mnou :-))))
  Pa

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Teším sa že si bola spokojná, aj mne sa páčilo cesto, určite ho použijem aj pri pečení inej torty...fotka by ma veru potešila...nech sa ti darí

  OdpovedaťOdstrániť