nedeľa 17. júla 2016

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Máloktorá bylina je taká známa ako ľubovník bodkovaný. Patrí medzi najobľúbenejšie liečivé rastliny. Je to vysoká rastliny so zlatožltými okolíkmi kvetov na konci. Listy sú škvrnité. 

Ľubovník je mrazuvzdorná trvalka. Vysádza sa na slnečné miesto ale prispôsobí sa aj polotieňu a všetkým pôdam, nemá rád zamokrené pôdy. Po odkvitnutí a zbere sa rastlina ostrihá tesne nad zemou, aby do zimy vyhnala mladé listy. 

Ľudovo sa ľubovník nazýva aj bylina svätého Jána a na Jána (24. júna) ho aj zbierame, lebo vtedy má najviac liečivej sily. Zbierame celú rastlinu, kvety stonky a listy od Jána až do polovice augusta.

Rastlina má široké možnosti uplatnenia ako bylinkového všelieku. 
Zložky ľubovníka rôznymi spôsobmi vplývajú na chemické procesy v mozgu, čo vedie k lepšej nálade. Pomáha uvoľňovať a posilovať vyčerpanú nervovú sústavu, zaháňa smútok, strach a depresie, môže zlepšiť aj spánok a vitalitu. Pozitívne výsledky sa dostavujú do šiestich týždňov, zlepšenie nastáva asi po dvoch týždňoch.
Pomáha  pri kašli, nádche, na srdce, zlepšuje krvný obeh, prospieva pri menštruačných ťažkostiach a v klimaktériu.  Lieči pečeň, žlčník, prekyslený žalúdok, vredy, močové cesty. Jeho vynikajúce vlastnosti sa využívajú aj zvonku na rany a ako prísada do kúpeľov. 

Čaj z ľubovníka je  chutný. Ak ho pripravujeme z čerstvej vňate, na šálku dávame výhonok 5-10 cm dlhý, alebo 2 čajové lyžičky sušenej vňate. Bylinky vložíme do šálky a zalejeme prevarenou, tesne pod bod varu ochladenou vodou - tak to píšu v niektorých knihách ale určite sa najčastejšie zalejú hneď ako voda zovrie. Necháme 5 - 10 minút luhovať. Precedíme  a  podľa chuti si môžeme osladiť medom a citrónom. 
Výborný je aj v kombinácii s medovkou. 

Známy je aj ľubovníkový olej. Pripravuje sa z kvitnúcich súkvetí ľubovníka ktoré sa zbierajú v suchom a slnečnom dopoludní. Bylinky sa posekajú asi na 1 cm kúsky, vložia do číreho skleneného pohára a zalejú kvalitným olivovým olejom tak, aby boli zakryté. Obsah sa premieša a vzduchotesne uzavrie. Pohár sa postaví na slnečné miesto alebo na teplo počas 4-6 týždňov sa sfarbí na bledokarmínovo. Môže sa precediť ale ak chceme olej silnejší neprecedíme ale si vezmeme len toľko, koľko spotrebujeme. 
Olej pomáha hojiť poranenia, rezné a bodné rany, pooperačné jazvy, popáleniny. Pri žalúdočných vredoch sa užíva 1 čajová lyžičky oleja denne. 

Upozornenie: Používanie môže spôsobiť precitlivenosť na slnko. Pri užívaní predpísaných liekov ako aj antikoncepčných piluliek treba liečbu prekonzultovať s lekárom alebo fytoterapeutom. Nekombinovať s inými antidepresívami.

Informácie sú z kníh: Bylinná lekáreň - veľký iliustrovaný poradca, Bylinkový receptár - Dionýz Dugas, Nová kniha o bylinkách Jekka Mcvicar
Všeobecné rady o zbere a spracovaní nájdete aj tu
https://tvorimpreradost.blogspot.sk/2013/05/liecive-rastliny.html


2 komentáre:

  1. No, Evka, tak toto je zaujímavé, predstav si, že presne týmto som sa zapodievala v piatok a sobotu, čítala o ľubovníku, hľadala niečo o olejčeku z neho a na čo sa používa! To ti je náhoda!!!! Alebo niečo iné????
    Pááá

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Ak som ti pomohla mojimi informáciami tak som rada...ľubovník som si ešte vlani vysadila do záhona s bylinkami, tento rok krásne narástol a zakvitol (viď obrázok), už som ho raz - práve na Jána zrezala, usušila a teraz začína zase kvitnúť, teším sa z neho, mám rada čaj z tejto bylinky, mňa ukľudňuje :) ahoj

    OdpovedaťOdstrániť