streda 1. septembra 2021

Uhorkový šalát sterilizovaný

V záhrade to tento rok nevyzerá veľmi dobre. Úroda je slabšia ako vlani, ale zase asi nemôže byť každý rok úrodný. Tak to bolo aj s úrodou uhoriek. Podarilo sa mi zavariť ledva  15 pohárov a potom som to vzdala. Nechala som uhorky rásť, lebo som chcela vyskúšať z nich aj niečo iné. 

Vybrala som si tieto dva recepty. 

Uhorkový šalát s vegetou

Suroviny: 2 kg uhoriek, 500-700 g cibule, 2 PL vegety, 200 ml octu, 8 PL kryštálového cukru, čierne mleté korenie, soľ.

Postup: Uhorky som dobre umyla a nie úplne zbavila šupky, to už ako kto chce, môžu sa ošúpať alebo krájať aj so šupkou. Nastrúhala som ich na tenké plátky.  Na mesiačiky som nakrájala cibuľu. 

Uhorky a cibuľu som v miske zmiešala, pridala som vegetu, trochu čierneho mletého korenia, trochu soli, ävegeta je sama o sebe slaná, tak som ozaj dala len trošku soli). Zmiešala som ocot s cukrom a zaliala som  zeleninu v miske. 

Nechala som postáť 2 hodiny. Šalát som rozdelila do pohárov, dávala som aj šťavu. Sterilizovala som tak, že keď teplota v hrnci vystúpila na 90 stupňov, odstavila som a nechala ešte prikrytý hrniec do vychladnutia.Uhorkový šalát s Dekom

Suroviny: 3 kg uhoriek, 500 g cibule, 500 g červenej papriky (môže byť aj viac), 300 ml octu, 500 g kryštálového cukru, 1 Deko, soľ.

Postup: Uhorky som nastrúhala na tenké plátky, cibuľu na mesiačiky, očistenú papriku na prúžky. 

V miske som všetko zmiešala a zaliala octovo-cukrovým nálevom. (Nálev sa nevarí, robí sa za studena). Zamiešala som aj preosiate Deko, to preto, aby tam neboli celé zrniečka, komu to nevadí, môže pridať aj celé deko. 

Nechala som postáť 24 hodín. Potom som rozdelila aj so šťavou do pohárov. Uzatvorila a sterilizovala. Keď vystúpila teplota na 90 stupňov odstavila som.

  Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára