štvrtok 23. januára 2014

Vytláčané keksíky

Recept na cesto bol určený pre vytláčanie "esíčok" (S) cez mlynček. Ja z neho robím rôzne tvary použitím lisu na cesto. Tí, ktorí poznáte a používate lis na cesto určite viete, že nie vždy je to bezproblémová práca. Aspoň mne sa zdá, že pri tom treba mať trpezlivosť lebo nie každý kúsok sa pekne oddelí...aspoň ja mám takú skúsenosť, ale vynaložená námaha stojí zato.  Keksíky sú pekné, chutné a vydržia v chlade a uzatvorenej plechovej nádobe aj dva mesiace. 


Suroviny: 750 g polohrubej múky, 300 g masla (Hera), 300 g práškového cukru, 2 vanilkové cukry, 2-3 vajíčka podľa veľkosti, 1/2 prášku do pečiva, 1/2 KL mletej škorice, môže sa pridať aj hrsť mletých orechov a kakao, buď do celého cesta alebo do časti, podľa chuti.

Postup: Zo surovín vypracujem cesto. Nechám ho 30 minút postáť a potom už len po častiach dávam do listu a vytláčam rôzne tvary. Kladiem ich na plech vyložený papierom na pečenie a pri teplote 175 stupňov pečiem. 

Robievam aj podľa tohto receptu.

Suroviny: 550 g hladkej múky špeciál, 350 g tuku (Palmarín, Hera), 200 g práškového cukru, 1 vajce, 1 žĺtok, 1/2 prášku do pečiva, kakao.

Postup je rovnaký ako v predošlom recepte.


1 komentár: